Telefon agenta 007 - ultraprywatne smartfony (2014)

Fragment publikacji: 

Użytkownicy coraz częściej chcą mieć pewność, że podczas korzystania ze smartfona nie są śledzeni przez różne korporacje czy agencje rządowe. Do sprzedaży trafiają urządzenia powstałe z myślą o bezpieczeństwie i prywatności.

Kiedy w ubiegłym roku analityk Edward Snowden ujawnił informacje o PRISM, czyli programie inwigilacji prowadzonym przez NSA (National Security Agency - Agencja Bezpieczeństwa Krajowego), który polegał na monitorowaniu m.in. kont poczty e-mail, połączeń telefonicznych VoIP oraz informacji z serwisów społecznościowych, wiele osób zainteresowało się tematem prywatności. Odkrywając, że w obecnych czasach możemy być nie tylko pod okiem rządu, ale śledzić mogą nas sprzedawcy chcący dowiedzieć się, jak poruszamy się po sklepach, czy też reklamodawcy oraz właściciele wielu stron internetowych, użytkownicy zechcieli zadbać o odpowiednią ochronę. Najwięcej uwagi poświęcono smartfonom - nowoczesne telefony i instalowane w nich aplikacje mobilne zostały wręcz zaprojektowane do gromadzenia ogromnych ilości danych, takich jak lokalizacja, historia przeglądania internetu, wyszukiwane hasła, czy listy kontaktów.

O ile wcześniej firmy specjalizujące się w zapewnianiu prywatności i ochrony danych musiały często przekonywać potencjalnych klientów, że faktycznie jest potrzeba, aby korzystać z takich technologii, tak obecnie produkty tej klasy właściwie nie potrzebują reklamy. Jedną z takich firm jest amerykańska Silent Circle, która zapewnia szyfrowanie połączeń głosowych, wiadomości tekstowych, a także plików przesyłanych pomiędzy użytkownikami. Firma oferuje szyfrowanie end-to-end (pełne szyfrowanie transmisji) zarówno dla użytkowników iPhone'ów, iPadów, urządzeń opartych na Androidzie, jak i komputerów korzystających z Windows.

Zobacz całość na stronie pcworld.pl