Storage w chmurze (2017)

Fragment publikacji:

Przy przechowywaniu danych w chmurze znika konieczność drogiego utrzymywania i dokupywania sprzętu, a w zamian pojawia się łatwa skalowalność. Inne korzyści to profesjonalne usługi odzyskiwania danych, wysoki poziom bezpieczeństwa, czy też przechowywanie danych poza siedzibą firmy, przez co zyskujemy zabezpieczenie na wypadek klęsk żywiołowych. Zanim jednak wybierzemy usługodawcę, musimy przeanalizować kilka czynników.

Przedsiębiorstwa potrzebują coraz więcej miejsca na dane. Wynika to z rosnącej wielkości samych plików, ale również z coraz częstszego decydowania się na rozwiązania analityczne Big Data (wielkie zbiory danych). Firmy chcą lepszego wglądu w posiadane dane, aby wyciągać na tej podstawie wiele ważnych wniosków i podejmować lepsze decyzje biznesowe. Skutkiem ubocznym dostępu do wiedzy i analiz jest jednak fakt, że gdzieś trzeba przechowywać wszystkie zgromadzone dane.

Dane stały się dziś podstawowym fundamentem cyfrowej gospodarki, a firmy, które chcą z nich korzystać, muszą uwzględnić w budżecie wydatki na storage, czyli ich magazynowanie. Wielu menedżerów i dyrektorów zazwyczaj decydowało się na zakup dysków twardych i sieciowych NAS, jak również tworzenie macierzy RAID. To jednak staje się przeszłością, jako że nawet startupy takie jak Nutanix, Nimble Storage czy Pure Storage oferują nowocześniejsze architektury w chmurze, mimo że są stosunkowo krótko na rynku. Każda z tych firm z sukcesem zadebiutowała też na giełdzie.

Zobacz całość na stronie computerworld.pl