Od magnetycznych pociągów po samoloty ponaddźwiękowe (2015)

Fragment publikacji:

Elon Musk nie tylko zbił majątek na PayPalu, ale założył też Tesla Motors i SpaceX, a niektórzy kojarzą go również z projektem SolarCity. Słowem: ten przedsiębiorca osiąga sukces za sukcesem i wprowadza fantastyczne innowacje.

Hyperloop to jego kolejny pomysł i chyba najbardziej zwariowany ze wszystkich. Ma to być nowy środek transportu. Na razie hyperloop to co prawda tylko rysunek techniczny, ale wiemy już, że w praktyce będzie to coś na kształt kolei magnetycznej. Zamiast wagonów, hyperloop ma używać jednak "kapsuł", do których będą wchodzić ludzie ? następnie kapsuły będą wypychane z dużą prędkością i mają przemieszczać się w szczelnie zamkniętych przezroczystych rurach bezciśnieniowych. Brzmi jak sci-fi? Słusznie. Tym bardziej, że według Muska hyperloop będzie w stanie zaoferować prędkość na poziomie 1200 km/h, znacznie skracając czas podróży.Pierwsza wersja hyperloop ma powstać w przyszłym roku w Środkowej Kalifornii. Nie będzie tak szybka, ale na początku firma chce skupić się głównie na bezpieczeństwie. Pierwsza wersja ma wypychać pasażerów przez rury z prędkością 320 km/h.Wizualizacja hyperloop: https://www.youtube.com/watch?v=3ms3pHE9aCUW zespole pracującym nad hyperloop jest prawie 200 naukowców i inżynierów. Plany zakładają stworzenie dużej sieci stalowych rur, które będą instalowane nad ulicami i montowane na słupach odpornych na trzęsienia ziemi. Przewiduje się, że hyperloopem będzie można podróżować najwcześniej za 10 lat.

Hyperloop to jego kolejny pomysł i chyba najbardziej zwariowany ze wszystkich. Ma to być nowy środek transportu. Na razie Hyperloop to co prawda tylko rysunek techniczny, ale wiemy już, że w praktyce będzie to coś na kształt kolei magnetycznej. Zamiast wagonów, Hyperloop ma używać jednak "kapsuł", do których będą wchodzić ludzie - następnie kapsuły będą wypychane z dużą prędkością i mają przemieszczać się w szczelnie zamkniętych przezroczystych rurach bezciśnieniowych. Brzmi jak sci-fi? Słusznie. Tym bardziej, że według Muska Hyperloop będzie w stanie zaoferować prędkość na poziomie 1200 km/h, znacznie skracając czas podróży.

Pierwsza wersja Hyperloop ma powstać w przyszłym roku w Środkowej Kalifornii. Nie będzie tak szybka, ale na początku firma chce skupić się głównie na bezpieczeństwie. Pierwsza wersja ma wypychać pasażerów przez rury z prędkością 320 km/h.

Zobacz całość na stronie next.gazeta.pl